AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Śmieci w lesie

 

Wakacje, lato i ciepłe, długie dni zachęcają do wędrówek po lesie. Jednak często po leśnych wojażach, w lasach prócz krzewinek bez jagód i wyzbieranych borowików pozostają sterty śmieci. Powszechnie zostawiane są butelki, puszki i puste opakowania, które stanowią śmiertelną pułapkę dla owadów. Oprócz tego spotkać można opony, gruz, sprzęt AGD oraz stare meble. To powszechny problem, na który Lasy Państwowe co roku wydają coraz większe kwoty.

Porządek w lesie jest na bieżąco kontrolowany przez terenową Służbę Leśną (podleśniczowie, leśniczowie, inżynierowie nadzoru). Stwierdzone przypadki zaśmiecania lasu (a jest ich dużo)  są niezwłocznie uprzątane przez Zakłady Usług Leśnych. Jednocześnie Zakłady Usług Leśnych zobowiązane są umowami do utrzymania porządku w miejscu pracy oraz przestrzegania zasad  ochrony środowiska.

Czy przebywając w lesie możemy natknąć się na kawałek siatki pochodzącej z grodzenia lub rozgrodzenia upraw leśnych wykonywanych przez Zakłady Usług Leśnych i też  przez te podmioty uprzątane? Czy może się zdarzyć takie niedopatrzenie? Tak. Pośród setek „motków” z setkami kilometrów siatki, którą należy zwinąć, wywieźć i zutylizować. Takie niedopatrzenia są na bieżąco i w trakcie kontroli eliminowane. Należy stanowczo podkreślić, iż sytuacje takie są incydentalne.  

W czasach, gdy świat walczy o mniejsze wytwarzanie śmieci i ich poprawne sortowanie w Lasach trwa walka, aby trafiały one chociaż do koszy. Leśnicy przy współpracy z firmami zewnętrznymi starają się dbać o piękno i czystość naszych lasów, ale każdy z nas może także pomóc. Gorąco dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, stowarzyszeniom, które wspierają nas w pracach porządkowych, które przekazują nam informacje o nielegalnych wysypiskach, porzuconych workach, foliach, oponach, zderzakach, szafach i tym podobnych „kwiatkach”. Dzięki Państwa wsparciu łatwiej walczyć z problemem. Polskie lasy otwarte są dla każdego, dlatego odwdzięczmy się im  za gościnę podniesioną butelką.

Tekst: Aleksandra Ćwiejkowska