AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wiosna w lesie

Wiosna w rezerwacie przyrody Bogdanieckie Grądy.🌱🌳

Wiosna w lesie to najpiękniejsza pora roku. Przyroda aż kipi kolorami, zachwyca nas każda roślinka wychodząca z ziemi, młode listki drzew i krzewów, a obfitość dźwięków wprawia nas w doskonały nastrój . Runo leśne to przez chwilę gęsty dywan roślin, które muszą zakwitnąć, zanim drzewa wypuszczą liście i zrobi się w lesie naprawdę ciemno. To również czas obfitego  kiełkowania nasion drzew i krzewów leśnych. Wkrótce także i pomiędzy nimi rozpocznie się konkurencja, głównie o światło. Tylko najsilniejsze i najszybciej rosnące siewki przetrwają kolejne lata.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z rezerwatu przyrody Bogdanieckie Grądy, autorstwa Mateusza Pietkuna.

Bogdanieckie Grądy to rezerwat przyrody położony na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec. Utworzony został w 1974r. i obejmuje powierzchnię 39,94 ha. Na filmie można zobaczyć jego walory przyrodnicze w wiosennej odsłonie z trochę innej perspektywy.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu o charakterze grądu środkowoeuropejskiego w stanie zbliżonym do naturalnego. Zajmuje teren pagórkowaty, miejscami równy. Na obszarze rezerwatu wyróżniono jedno siedlisko przyrodnicze, grąd środkowoeuropejski (Galio sylvatici – Carpinetum) (9170), który zajmuje praktycznie cały obszar rezerwatu. O zaliczeniu lasów rezerwatu do tego właśnie zespołu decyduje przede wszystkim stały udział i dobre odnowienie graba. Dominuje las dębowo grabowy, z licznie występującym grabem w dolnym piętrze. We wschodniej części rezerwatu występuje płat niemal czysto bukowy, lecz obecne odnowienie grabowe oraz wyraźne odgraniczenie do pozostałej części drzewostanu, wskazuje na sztuczne wprowadzenie buka w przeszłości.

Postaramy się również uwiecznić „Bogdanieckie Grądy” w jesiennym wydaniu, z bogactwem kształtów i barw owocników grzybów, bo właśnie wtedy ten rezerwat jest najbardziej uroczy.


Dziękujemy Mateuszowi Pietkun za udostępnienie filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=p0I0-gRybqM

#Natura2000 #ZlotuPtaka #DlaLasuDlaLudzi