Asset Publisher Asset Publisher

Czarka szkarłatna - wiosenny grzyb

Owocniki czarki można spotkać od grudnia do maja. Swój wzrost rozpoczyna jeszcze pod śniegiem.

Ten intensywnie czerwony, przyciągający wzrok  grzyb to czarka. Owocniki czarki można spotkać od grudnia do maja. Swój wzrost rozpoczyna jeszcze pod śniegiem.
Trudno ocenić czy to czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea) czy austriacka (Sarcoscypha austriaca), gdyż te gatunki rozróżnia się tylko po wyglądzie zarodników, które można obejrzeć pod mikroskopem.
Czarki nie wyrastają na ziemi, tylko na rozkładających się gałęziach drzew liściastych - najczęściej wierzby i olszy, które rosną na wilgotnych siedliskach w pobliżu leśnych strumieni, potoków, czy wąwozów. Ja swoje owocniki znalazłam przy drodze leśnej w sąsiedztwie drzewostanu sosnowego, w podgorzowskiej miejscowości. Najwyraźniej podłoże było obficie zasilane wilgocią z topniejącego śniegu.
Od 2014 roku czarka szkarłatna oraz austriacka zostały wykreślone z listy gatunków chronionych. Choć w większości atlasów czarki są opisane jako grzyby niejadalne, smakosze grzybów uważają, że zjadane na surowo przypominają smakiem rzodkiewkę. Jednak lepiej, aby ze względu na swój charakterystyczny i piękny wygląd pozostały w lesie.

 

Tekst: Aldona Bernacka