Asset Publisher Asset Publisher

Drzewa niebezpieczne

Las wygląda pięknie o każdej porze roku, ale zimą prezentuje się wyjątkowo magicznie, szczególnie gdy pokryty jest grubą warstwą śniegu. Aura ostatnich zim stała się bardzo zmienna i nieprzewidywalna: raz zasypuje nas śnieg, po kilku dniach robi się iście wiosennie, a zmianom tym towarzyszą silne, porywiste wiatry.

          Spacery po lesie to prawdziwa uczta dla naszych zmysłów, a czas spędzony wśród drzew zawsze dodaje energii i spokoju. Znaleźć chwilę na kontakt z naturą, to w końcu najpiękniejszy prezent dla siebie, ale piękna zima może być zagrożeniem dla lasu i turystów. Opady śniegu i porywiste wiatry mogą uszkodzić drzewostany. Na trasie możemy spotkać połamane drzewa i gałęzie. Szczególnie niebezpieczne mogą być drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami), które są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić. Intensywne opady śniegu sprzyjają pojawieniu się ciekawego, ale i niebezpiecznego zjawiska tzw. okiści. Pojawia się ono, gdy temperatura powietrza utrzymuje się w okolicy 0 stopni C, a na zmrożone powierzchnie drzew pada mokry śnieg i przymarza warstwami do ich powierzchni. W wyniku tego korony drzew oraz gałęzie są oblepione śniegiem i lodem o dużym ciężarze. Bardziej narażone na złamanie od okiści  są drzewa starsze, młode pod naciskiem śniegu zazwyczaj się wyginają i pochylają. Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy naprężone pod wpływem śniegu drzewo może spaść nam na głowę.

Dlatego też zwracamy się z apelem do wszystkich odwiedzających nasze bogdanieckie lasy o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie leśnych wycieczek i uprawianych sportów na łonie natury, a w sytuacji niesprzyjających warunków pogodowych przełożenia ich na inny termin. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu.