Asset Publisher Asset Publisher

Odsłonięcie pomnika poległych w czasie II Wojny Światowej żołnierzy amerykańskich

 

Odsłonięcie pomnika poległych w czasie II Wojny Światowej żołnierzy amerykańskich.

 

Osiemnastego marca br. w małej miejscowości Mosina w gminie Witnica, otoczonej lasami Nadleśnictwa Bogdaniec, odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego amerykańskim lotnikom. Upamiętniono w ten sposób dwóch członków załogi amerykańskiego bombowca B-17, którzy zginęli wskutek omyłkowego zestrzelenia przez Rosjan u schyłku II wojny światowej w 1945 roku – Leonarda Marino i Johna Sunberga.

Uroczystości przeprowadzono według wojskowego ceremoniału z asystą kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Wśród zaproszonych gości była m.in. Pani Elżbieta Rafalska  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej , Generał brygady Stanisław Czosnek, przedstawiciele Pentagonu, oficerowie armii amerykańskiej, przedstawiciele Wojewody Lubuskiego i samorządowcy. Lasy Państwowe reprezentowali: Pani Maria Brzozowska Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Pan Piotr Pietkun Nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec  .

W centrum Mosiny, obok obelisku z tablicą pamiątkową, postawiono tablicę opisującą historię amerykańskich lotników oraz dwa wysokie maszty, na które wciągnięto flagi Polski i USA. W imieniu leśników szczecińskich wieniec biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem złożyła Pani Maria Brzozowska.

W marcu 1945 roku Alianci prowadzili zmasowane naloty na Berlin. 18 marca 1945 r. około tysiąca bombowców 8 Armii Powietrznej USA bombardowało stolicę III Rzeszy. Jeden z bombowców uległ uszkodzeniu w drodze powrotnej i udał się na wschód w poszukiwaniu radzieckiego lotniska wojskowego. Załoga próbowała ratować własne życie i maszynę, niestety wskutek do dziś niewyjaśnionej pomyłki, samolot został ostrzelany przez rosyjskie myśliwce. Lotnicy katapultowali się nad Mosiną, a sam samolot roztrzaskał się w na terenie lasów położonych wokół Mosiny.
Z dziewięcioosobowej załogi uratowało się siedmiu żołnierzy, a dwóch zginęło najprawdopodobniej od ostrzału myśliwców. Ich mogił do dziś nie udało się odnaleźć.

Miło nam poinformować, że dwóch pracowników Nadleśnictwa Bogdaniec zostało odznaczonych za pomoc w poszukiwaniach szczątków Leonarda Marino oraz Johna Sunberga. Okolicznościowe medale od Burmistrza Miasta i Gminy Witnica otrzymali Piotr Pietkun oraz Kazimierz Kołodziejczyk.

 

Tekst: Adrian Kocoń