Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe lasów

 

 

NIELEGALNE WYPALANIE TRAW

- W Polsce w 2018 roku odnotowano 150 tys. pożarów, wśród których 33% to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

- Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W wypadku dużej prędkości wiatru
i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

- W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto
123 miliony litrów wody, co odpowiada pojemności prawie 33 basenów olimpijskich.
Szacowane straty to około 32 miliony  złotych.

-Wypalanie traw jest zabronione prawem.

-W 2018 roku średnio co 10 min strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

 

fot. Mirosław Sztogryn

 

ĆWICZENIA RATOWNICZE

,,OGNISTA PUSZCZA 2019’’ W dniach 03 – 04 kwietnia 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Karwin odbyły się największe od lat, krajowe ćwiczenia ratownicze Państwowej Straży Pożarnej oraz Lasów Państwowych, pk. „Ognista Puszcza 2019”. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, przy współudziale RDLP w Szczecinie oraz RDLP w Zielonej Górze. Scenariuszem ćwiczeń była obrona kompleksu Puszczy Noteckiej przed rozwijającym się pożarem lasu o charakterze katastrofalnym.

Fot. Jan Kaczmarowski/Lasy Państwowe

 

Fot. Jan Kaczmarowski/Lasy Państwowe

 

Fot. Jan Kaczmarowski/Lasy Państwowe

 

AKTUALNE POŻARY LASÓW

Od marca br. zarejestrowaliśmy dwa pożary na terenie naszego nadleśnictwa, w Leśnictwie Białcz oraz w Leśnictwie Witnica. Dzięki szybkiemu wykryciu i sprawnej akcji Nadleśnictwa Bogdaniec oraz Straży Pożarnej pożary zostały szybko opanowane na powierzchni 0,01 ha.

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA LASU

- Podstawowymi elementami ochrony jest dbałość o pasy ppoż, punkty czerpania wody, oznaczenia, stan oraz dojazd do dróg pożarowych.

- Nadleśnictwo dysponuje dwiema kamerami monitorującymi lasy w Wysokiej i Mosinie oraz PAD (Punkt alarmowo-dyspozycyjny) w Bogdańcu.

-  Ochroną są także wyjazdy samochodem patrolowo-gaśniczym oraz loty patrolowe na tereny najbardziej narażone na pożary oraz najczęściej odwiedzane przez ludzi.

(Ww. działania generują koszty, m.in. utrzymania monitoringu, obsługi PO oraz PAD, utrzymanie samochodów, sprzętu oraz materiałów służących do gaszenia pożarów.)

ZAGROŻENIE POŻAROWE LASU

-Apelujemy o nie wypalanie traw! Przy panującej suszy i silnym wietrze pożar może łatwo przenieść się do lasu.

- Jeżeli tylko zobaczycie dym lub ogień w lesie natychmiast zgłoście to dzwoniąc na straż pożarną 112 lub do nadleśnictwa! Tylko dzięki szybkiej interwencji pożar może zostać szybko ugaszony.

- Pamiętajcie, że w czasie suszy ściółka leśna ma mniejszą wilgotność niż pieprz czy kartka papieru. Wystarczy iskra aby powstał pożar!

- Poniżej aktualna mapa zagrożenia pożarowego lasu. Kolor czerwony oznacza zagrożenie duże i tak jest od kilkunastu dni. Prosimy o ostrożność oraz czujność!