Asset Publisher Asset Publisher

Drzewko za surowce wtórne

Nadszedł czas na podsumowanie sobotniej akcji ekologicznej pn. „Drzewko za surowce wtórne” organizowanej przez Gazetę Lubuską oraz Nadleśnictwa Bogdaniec i Kłodawa.

Przedsięwzięcie miało na celu zachęcać do recyklingu, oddawania elektrośmieci i wymianę ich na sadzonki drzew i krzewów.

W końcu któż z nas nie posiada zalegających w domach i piwnicach starych zużytych sprzętów, ładowarek czy baterii?  Mieszkańcy Gorzowa i okolic od samego rana przynosili na plac przed Centrum Handlowym NoVa Park niepotrzebne elektroodpady. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, w ciągu zaledwie kilku godzin akcji udało się zebrać: 

* 480 sztuk elektrośmieci (duży, średni i mały)

* 2.522 sztuk baterii

* 113 ładowarek

* 67 tonerów

W akcję ekologiczną zaangażowani byli leśnicy z Nadleśnictw Bogdaniec oraz Kłodawa, którzy  wydali łącznie 800 szt. sadzonek drzew i krzewów takich gatunków jak:  brzoza brodawkowata, buk zwyczajny, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, dzika róża, jarząb pospolity, bez czarny. W ten oto sposób obchodziliśmy jednocześnie Międzynarodowy Dzień Lasów, który ma na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.

Dla odwiedzających nasze stoiska promocyjno-edukacyjne  przygotowano  liczne zagadki przyrodnicze oraz konkursy z nagrodami. Można było dowiedzieć się  jak zachować się w lesie, gdy spotka Was niemiła niespodzianka: np. gdy się w nim zgubisz lub gdy napotka Cię burza. Jak postąpić, gdy użądli Cię osa albo pszczoła, ugryzie kleszcz albo gdy zetkniesz się na swej drodze z wilkiem, żmiją zygzakowatą lub innym groźnym zwierzęciem. Było także rozpoznawanie drzew i krzewów po liściach, owocach czy szyszkach, a zwierząt leśnych po ich tropach. Dziękujemy Wam wszystkim za udział w akcji, wspaniałą atmosferę i za to, że dzielnie wzięliście udział w naszych leśnych zabawach. A drzewka…. wierzymy że szybko urosną i będą upiększać Wasze posesje.

Gazecie Lubuskiej gratulujemy świetnej inicjatywy i dziękujemy za wzorową współpracę 😊

 

Więcej zdjęć i wideo dostępne są pod linkami:

https://gazetalubuska.pl/elektrosmieci-do.../ar/c15-18406887

https://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/.../ar/c15-9654591