Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy z Nadleśnictwa Bogdaniec przyłączyli się do akcji „Leśne osocze, leśna krew"

Leśnicy z Nadleśnictwa Bogdaniec przyłączyli się do akcji „Leśne osocze, leśna krew"

 

27 stycznia rozpoczęła się ogólnopolska akcja krwiodawstwa, zorganizowana przez Narodowe Centrum Krwi oraz Lasy Państwowe. To odpowiedź leśników na wciąż bardzo niskie zapasy krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa, a także  rosnące zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców po COVID-19, które łagodzi objawy choroby.

Pracownicy Nadleśnictwa Bogdaniec oraz członkowie ich rodzin już kilkakrotnie oddali swoją krew i zapewniają, że to nie ostatnia taka wspólna akcja. W ich szeregach są dawcy, którzy od wielu lat regularnie oddają krew, ale co ważne dołączają także nowi dawcy. Krew jest potrzebna cały rok, a w okresie pandemii zapasy zaczęły się gwałtownie kurczyć.

Zachęcamy każdego do aktywnego włączenia się do akcji i podzielenia się swoją krwią Wystarczy udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło: „Leśne osocze, leśna krew". Od jednej osoby pobiera się ok. 450 mln krwi. Warto pamiętać, że do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w CKK może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów z COVID-19. Akcja potrwa do końca roku.

Na stronie https://krew.info/zapasy/ można sprawdzić, gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje.