Asset Publisher Asset Publisher

Odsłonięcie kamienia pamięci Kazimierza Jagieniaka

 

 

W dniu 7 maja br. na miejscu postoju przy drodze wojewódzkiej nr 132 w kierunku Bogdaniec - Witnica, został odsłonięty kamień upamiętniający Kazimierza Jagieniaka.

W uroczystościach wzięli udział: żona i rodzina K. Jagieniaka, oraz zaproszeni goście: Krzysztof Cisek – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwo Powiatowe Gorzów Wlkp., Dariusz Jaworski – Burmistrz Miasta i Gminy Witnica, Paweł Łopatka – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Witnica, Agnieszka Hołubowska – Przewodnicząca rady Miasta w Witnicy, Grażyna Dudek – Sołtys Nowin Wielkich , Andrzej Kubler – Naczelni wydziału ochrony mienia, obronności i BHP RDLP w Szczecinie, Jerzy Szymczyk  - Komendant Leśnej Komisji Kombatanckiej w RDLP w Szczecinie, ks. Mieczysław Wdowiak – Kapelan RDLP w Szczecinie, Proboszcz ks. Stanisław Dochniak Parafii w Pyrzanach, Tomasz Kalembkiewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa, Lech Komczyński z małżonką – były Nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec , Zbigniew Smoczek – poeta, miłośnik przyrody, autor tomików poezji poświęconych przyrodzie, Stanisław Heropolitański – miłośnik przyrody, dziennikarz, lektor, były Rzecznik Prasowy Politechniki Szczecińskiej (obecnie Rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie).

Uroczystość uświetniał zespół trębaczy myśliwskich Gorzowska Knieja.

 

fot. Daniel Janas

 

Kazimierz Jagieniak – ur. 19.02.1920r.  w miejscowości  Turze powiat Kępno, przeżył 87 lat . 

 

 

 

 

Działalność w ruchu oporu rozpoczął w marcu 1941 roku - do stycznia 1945 roku w okręgu łódzkim, jako porucznik Armii Krajowej ps.Tur , dowódcą był Witold Kucharski ps. Wicher.

 

 

 

 

 

Po wojnie, w 1945 roku rozpoczął pracę w Gminie Jaraczewo pow. Jarocin, jako referent wojskowy, gdzie pracował do marca 1947roku.

 

 

 

 

Pracę w lasach rozpoczął w Nadleśnictwie Jarocin 29.04.1947r. – jako uczeń leśny, gdzie zajmował się ochroną lasu, eksploatacją i zagospodarowaniem. Uczęszczał do szkoły leśnej w Biłgoraju, którą ukończył i nie musiał zdawać egzaminu, ze względu na bardzo dużą wiedzę leśną.

 

 

 

 

Po przeprowadzce na zachód, od 15.07.1948 r. pracował w Nadleśnictwie Bogdaniec na stanowisku leśniczego, najpierw w leśnictwie Wysoka, później w Leśnictwie Nowiny Wielkie, skąd przeszedł na rentę wypadkową w dniu 22.08.1977r.

 

 

 

 

 

Otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Wrzesień 1944 Krzyż Walecznych, Listopad 1944 Virtuti Militari, Lipiec 1972 Odznaka Grunwaldzka, Styczeń 1974 Medal Zwycięstwa i Wolności (przyznaną przez Radę Państwa) i inne. Otrzymał również odznaczenia i medale łowieckie.

 

 

 

 

Był  Patriotą, Miłośnikiem przyrody, Pasjonatem myślistwa. Człowiekiem pełnym optymizmu, poczucia humoru, duszą towarzystwa.