Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Pszczół

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół

 

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół (ustanowiony został w 2018 r. przez ONZ).

Dzisiejsze święto ma na celu podkreślenie znaczenia roli pszczół dla środowiska i życia człowieka, zwrócenie uwagi na zachowanie różnorodności biologicznej oraz występujące wobec nich liczne zagrożenia. W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół, z czego większość nie produkuje miodu, ale za to są doskonałymi zapylaczami.

W Nadleśnictwie Bogdaniec już trzeci rok pielęgnujemy 1-hektarowe poletko, złożone z ponad dwudziestu gatunków drzew i krzewów miododajnych i nektarodajnych, rodzimego pochodzenia. Rośliny kwitnące w różnym czasie, będą stanowić ciągły pożytek dla pszczół.

Na poletku miododajnym dodatkowo postawiliśmy 5 stojących kłód bartnych, które zasiedlono rodzimą pszczołą środkowoeuropejską z podgatunku Apis mellifera mellifera. Lokalizacja pasieki edukacyjnej nie jest przypadkowa. Kłody bartne zostały umiejscowione w bliskim sąsiedztwie rezerwatów przyrody „Morenowy Las” oraz „Bogdanieckie Grądy” bogatych w stare, dziuplaste drzewa. Liczymy, że pszczoły znajdą w tych miejscach dodatkowe miejsca do życia i rozwoju.

Założenie poletka miododajnego, postawienie 5 stojących kłód bartnych oraz zasiedlenie ich pszczołą środkowoeuropejską w Nadleśnictwie Bogdaniec, zostało zrealizowane ze środków Funduszu Spójności w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0042/16 „Obszary Natura 2000 szansą wzbogacenia różnorodności biologicznej Puszczy Gorzowskiej”.

 

#ŚwiatowyDzieńPszczół

#CKPŚ

#FunduszeEuropejskie