Asset Publisher
wyjazd szkoleniowy bogdanieckich leśników w dniach 10-12.09.2015r.
Atrakcje południowej części lubuskiego
wyjazd szkoleniowy bogdanieckich leśników w dniach 10-12.09.2015r.
Tekst: Mariusz Kwiatkowski
Geopark Łuk Mużakowa obejmujący obszar 170 km2 to jeden z najlepiej ukształtowanych terenów moreny czołowej w Europie Środkowej. Perłą Łuku jest założone przez pruskiego arystokratę księcia Hermanna von Pücklera w 1 połowie XIX w jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie. Po stronie niemieckiej, za Nysą Łużycką leży centralna część projektu z głównymi budynkami (Nowy Zamek, zabytkowy folwark i oranżeria), ogrodami i pleasuregroundem, po polskiej zaś stronie w granicach Nadleśnictwa Lipinki na ok. 500 ha naturalistyczny park. Zrealizowany łącznie na 720 ha, transgraniczny dzisiaj program kompozycyjny parku angielskiego, posiadający a ramach arboretum ok. 3000 taksonów drzewiastych należy do najwybitniejszych osiągnięć sztuki ogrodowej – od 2004 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
OEP-L w Jeziorach Wysokich jest głównym punktem edukacyjnym na terenie jednego z pierwszych w kraju (1994 r.) LKP „Bory Lubuskie". W zabytkowej (1926 r.) leśniczówce Nadleśnictwa Lubsko mieszczą się cztery sale wystawowe, w jasnym drewnianym wnętrzu znajduje się wiele eksponatów, gablot i zdjęć, przy ośrodku na 2-hektarowej powierzchni tworzona jest kolekcja dendrologiczna, której założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen (obecnie 30). Nad ośrodkiem góruje zbudowana z wykorzystaniem środków zewnętrznych w 1999 roku na wzór latarni morskiej i pełniąca również funkcję wieży widokowej murowana dostrzegalnia przeciwpożarowa o wysokości 41 m. Wokół tego rozpoznawalnego w kraju symbolu LKP wyznaczono ścieżki i trasy edukacyjne – m.in. trasa „Od Sasa do Lasa" łącząca ośrodek z pobliskimi Brodami i barokową, potężną kompozycją pałacowo-parkową hrabiego Brüla, który był ministrem na dworze Augusta III Sasa. To tutaj znajdował się największy na świecie porcelanowy Serwis Łabędzi wykonany w Miśni.
Kolejnym, pierwszoplanowym punktem pobytu pracowników Nadleśnictwa Bogdaniec na terenie RDLP Zielona Góra była zbudowana przez Nadleśnictwo Lipinki Geościeżka Dawna Kopalnia Babina. Łączy ona po polskiej stronie najciekawsze obiekty takie jak : wychodnie węgla, kwaśne zbiorniki pokopalniane, źródła i „gejzerki", a wiedzie (5,3 km) po terenach, gdzie w latach 1920-1973 eksploatowano węgiel brunatny i iły ceramiczne. Niezwykła atrakcja - różnorodne kolory zbiorników, które można podziwiać z platform widokowych, (począwszy od turkusowych poprzez zielone, niebieskie, aż po rdzawoczerwone) są związane z rodzajem wydobywanej kopaliny. Wzdłuż trasy spotyka się też wysięki wód z naskorupieniami niezwykle rzadkich minerałów (schwertmannit, jarosyt) i kolorowymi bakteriami żelazistymi. Obszar, początkowo silnie zdegradowany, poddany rekultywacji wykształca nowy krajobraz, który stanowi obecnie przedmiot ochrony, jest miejscem wielu obserwacji badawczych i stał się również obiektem geoturystycznym (od 2013 r. turyści mogą korzystać z dofinansowanej funduszami europejskimi modrzewiowej wieży widokowej 29,5 m).
Południe lubuskiego obfituje w atrakcje. Doświadczyliśmy, że dużo można jeszcze mówić o historii (Serbołużyczanie, Stalag Luft III, fabryka zbrojeniowa w Krzystkowicach, wieża Bismarcka) , rekordowych dębach, robiniach i sosnach, odtwarzanych starych odmianach drzew owocowych (szkółka mużakowska), osobliwościach flory (selery węzłobaldachowe, brodaczki i włostki z pożarzyska z 1982 r., sosna „Ośmiornica") , fauny (głuszec, drop, wilk), zagospodarowaniu turystycznym i udostępnianiu lasu (zielonogórski standard AUL). Uzasadnioną pozostaje zrozumiała potrzeba powrotu (wiosennego) i uzupełnienia programu o co najmniej niemieckie osobliwości. Korzystając z rozległej wiedzy przyjaznych leśników/przyrodników/przewodników (dr Marek Maciantowicz) wiele możemy zyskać .
Ten przecież niedaleki, dwu- i połdniowy wyjazd potwierdza, że jakże często niepotrzebnie szukamy czegoś zajmującego nazbyt daleko.