Asset Publisher Asset Publisher

X Lasów Bogdanieckich im. Doroty Sitasz

tekst: Aldona Bernacka

                                                                                                                               galeria zdjęć

W ostatnim okresie biegi organizowane na terenach leśnych cieszą się coraz większą popularnością, W sobotę 22 sierpnia b.r. w ramach Lubuskiego Święta Chleba odbyła się już po raz jedenasty impreza plenerowa X Lasów Bogdanieckich   im. Doroty Sitasz. Bieg leśnymi duktami na dystansie 10 km objął swym patronatem Nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec - Pan Piotr Pietkun.

Impreza miała na celu zachęcanie ludzi do aktywnego wypoczynku, popularyzacji biegania jako najprostszej formy rekreacji fizycznej,  prezentacji walorów przyrodniczo –krajobrazowych regionu i gminy Bogdaniec, a także promocję właściwej gospodarki leśnej, prowadzonej przez LP na obszarze Natura 2000 Ostoja Witnicko-Dębniańska.

XI edycja ,,dziesiątki bogdanieckiej"  była o tyle szczególna, gdyż nadano jej imię Doroty Sitasz. Upamiętniono tym samym postać wieloletniego pedagoga i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Jeninie oraz współtwórcy idei Biegów Bogdanieckich, która odeszła od nas zbyt wcześnie.

Pomimo wysokiej temperatury, oraz trudnej trasy prowadzącej  przez tereny leśne, chętnych do wzięcia udziału w biegu nie brakowało. Na starcie stanęło 62 miłośników długiego dystansu.

Bieg rozpoczął się punktualnie o godz. 10.00 i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz gorącym dopingu ze strony publiczności.

Jako pierwszy linię mety przekroczył Mateusz Łangowski (kategoria 30-39 lat)
z czasem  00:44:38. Drugi przybiegł Marcin Palczarski z czasem 00:45:00 (kategoria do 29 lat), natomiast na trzecim miejscu uplasował się Marek Szopa z czasem 00:45:33 (kategoria 40-49 lat).

Nie zabrakło też biegających seniorów. W kategorii powyżej 70 lat biegło dwóch mężczyzn, w tym najstarszy w wieku 77 lat pokonał dystans 10 km w 1 godzinę i 9 sekund!  Determinację oraz kondycję szczerze podziwiamy i chyba trochę zazdrościmy…

W kategorii ,,Pracownik Lasów Państwowych" najlepszy wynik osiągnął Bartosz Dyliński z  Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie z czasem 00:52:57. Drugie miejsce zajął Fryderyk Jezierski, pracownik Nadleśnictwa Bogdaniec z czasem 01:05:56.

Zwycięzcy  poszczególnych kategorii uhonorowani zostali pucharami oraz  medalami wręczanymi przez: Nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec Piotra Pietkuna, Wójta Gminy Bogdaniec – Krystynę Pławską, oraz Prezesa TKKF" Zbyszko" z Bogdańca Sławomira Sitasza oraz leśniczego Leśnictwa Motylewo Waldemara Jedynaka.

Po zakończeniu biegu głównego odbył się bieg rodzinny na dystansie 400 m. Warunkiem uczestnictwa w takich zmaganiach było utworzenie przynajmniej dwupokoleniowego zespołu rodzinnego w ilości 3 osób. Bieg uznawany był za ukończony, jeżeli grupa 3 osób, trzymając się za ręce, przebiegła linię mety. Celem tej rozgrywki było zachęcenie członków rodziny do aktywnego spędzania ze sobą czasu,  integracji rodziny, nauki, współpracy oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Oprócz sportowych zmagań, tłumnie odwiedzanym miejscem podczas zawodów był punkt promocyjny Lasów Państwowych. Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące przyrody Nadleśnictwa Bogdaniec.

Oczywiście zapraszamy wszystkich biegaczy za rok na kolejną, XII edycję ,,X Lasów Bogdanieckich" -  nowicjuszy na zmierzenie się z samym sobą, a zawodowców
i prawdziwych wyczynowców  do pobijania swoich kolejnych życiowych rekordów.

Organizatorami imprezy byli: Ognisko TKKF ,,Zbyszko", Nadleśnictwo Bogdaniec oraz Urząd Gminy Bogdaniec.

Wyniki dostępne są na stronie www.maratonczykpomiarczasu.pl  w zakładce WYNIKI .