Asset Publisher Asset Publisher

Asset Publisher Asset Publisher

Back

MSZA HUBERTOWSKA 2023

MSZA HUBERTOWSKA 2023

Msza Hubertowska to tradycyjne wydarzenie kościelne, związane z kultem św. Huberta, patrona myśliwych i leśników. To wyjątkowe nabożeństwo odzwierciedla głęboką więź między wiarą a tradycjami kultury łowieckiej. W tym roku przypada także jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego oraz rozpoczęcie obchodów 100-lecia Lasów Państwowych.

5 listopada w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej na Wieprzycach odbyła się uroczystość ku czci św. Huberta. W trakcie nabożeństwa podziękowano leśnikom i myśliwym za służbę na rzecz polskich lasów i Pana Boga, podkreślając związek między wiarą a szacunkiem do przyrody i kulturą łowiecką.

W tym roku Nadleśnictwo Bogdaniec zorganizowało uroczystość wraz z  Kołem Łowieckim „Knieja-Lubociesz”. Nie zabrakło również reprezentacji oraz pocztów sztandarowych miejscowych kół łowieckich. Przy dźwiękach muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Gorzowska Knieja” i leśnym wystroju, leśnicy, myśliwi i przybyli parafianie świętowali dzień  św. Huberta.

Po mszy bogdanieccy leśnicy wraz z myśliwymi z KŁ „Knieja-Lubociesz” zaprosili mieszkańców parafii oraz zaproszonych gości na bigos myśliwski, degustację dziczyzny oraz produktów pochodzenia leśnego marki „Dobre z Lasu”. Nie zabrakło też stoiska Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Korsaka. Spotkanie było również okazją do przybliżenia mieszkańcom Wieprzyc i okolic tradycji łowieckich, które od wieków kultywowane są w naszym kraju.

 

Tekst: Aldona Bernacka

Zdjęcia: Michał Gławdel