Wydawca treści Wydawca treści

Pożar lasu w Leśnictwie Marwice

 

Strażacy i Leśnicy o pożarze po raz pierwszy zostali poinformowani w niedzielę (25.08.2019r.) koło południa. Przez wiele godzin z ogniem walczyło 20 zastępów PSP i OSP. W akcji brało udział 5 samolotów dysponowanych przez Lasy Państwowe, obsługiwanych przez Leśną Bazę Lotniczą w Lipkach Wielkich. Łącznie dokonano 36 zrzutów wody. Ogień rozprzestrzeniał się z 8 ognisk, przyczyną pożaru było prawdopodobnie celowe podpalenie. Spłonęło 2,08 ha lasu.

 


Pożar lasu w leśnictwie Łupowo

                                                                                           

W dniu 12.05.2016 r. na terenie Leśnictwa Łupowo w okolicach ulicy Dobrej w Gorzowie Wielkopolskim miał miejsce pożar lasu. O zdarzeniu zaalarmował Straż Pożarną przypadkowy świadek zdarzenia około godziny 11 40. Natychmiast skierowano do zagrożenia samochód patrolowo-gaśniczy Nadleśnictwa, którego możliwości gaśnicze okazały się niewystarczające. Na miejscu okazało się, że ogień pojawił się w trzech różnych lokalizacjach. Do zdarzenia zostały skierowane również jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, które gasiły pożar znajdujący się na terenie sąsiadującego rezerwatu przyrody „Gorzowskie Murawy". Z uwagi na ukształtowanie terenu nieocenioną pracę wykonały samoloty gaśnicze, które ograniczyły rozprzestrzenianie się ognia. Podczas całej akcji gaśniczej, z samolotów wykonano 25 zrzutów wody. W wyniku destrukcyjnej działalności ognia zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu uległo 1,59 ha lasu. W całej akcji gaśniczej brało udział pięć zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej, cztery zastępy Państwowej Straży Pożarnej, siły własne Nadleśnictwa oraz pięć samolotów patrolowo-gaśniczych. Akcja gaśnicza trwała do późnych godzin popołudniowych. Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania pożarów jest celowe podpalenie. Trwa szacowanie strat.

tekst: Jan Demczyszyn

 

                                                                                   Zobacz


Pożar lasu w leśnictwie Marwice

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres niekontrolowanego wypalania traw.

Pożary traw w rejonie Gorzowa Wlkp. od kilku dni nie ustają. Tak też było w dniu 20.03.2015r. na terenach po poligonowych, z których ogień przeszedł do lasów Nadleśnictwa Bogdaniec. 

W  dwóch  pożarach  w oddz.  323 f oraz w oddz.  323  h  leśnictwa Marwice spłonęło  2,50 ha  upraw  sosnowo-dębowych.

Łącznie  w  akcji  bezpośredniej  uczestniczyło  12  wozów, w  tym  8  OSP, oraz  land  rover  nadleśnictwa, 7 osób  Zakładu Usług Leśnych  i leśnicy.