Asset Publisher Asset Publisher

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego : Wakacyjne przygody w lesie

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego : Wakacyjne przygody w lesie

Wakacyjne przygody w lesie

Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprosili uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim „Wakacje w lesie”.  Celem przedsięwzięcia była popularyzacja leśnej przyrody ze szczególnym uwzględnieniem lasów Nadleśnictwa Bogdaniec i zachęcenie dzieci do podjęcia twórczości literackiej.

Do organizatorów wpłynęło 21 prac podzielonych na kategorie uczniów klas 4-6 i 7-8. Teksty były zróżnicowane – od wspomnień z leśnych wycieczek przez opowiadania (w tym fantastyczne) po listy do krewnych i przyjaciół. Autorzy wykazali się dużą wyobraźnią i zacięciem literackim.

Jury konkursu obradowało w składzie:

Monika Simonjetz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. Norwida w Zielonej Górze, redaktor „Bibliotekarza Lubuskiego”

Małgorzata Sawoch, specjalista ds. Promocji w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Aldona Bernacka, starszy specjalista Służby Leśnej prowadzący sprawy z zakresu edukacji i turystki w Nadleśnictwie Bogdaniec.

Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 11 autorów:

W kategorii uczniów klas 4-6

I miejsce - Zuzanna Piotrowska – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

II miejsce - Emilia Mazurek – SP 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

III miejsce ex aequo:

Konstancja Kucharska – SP nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy

Oliwia  Szumska – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

Wyróżniona została Sara Sowińska – SP w Dąbroszynie

W kategorii uczniów klas 7-8

I miejsce – Zuzanna Jackowiak – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

II miejsce – Julia Kotecka – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

III miejsce Konstanty Smykliński – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

Wyróżnieni zostali:

Antoni Suchecki – SP w Dąbroszynie

Julia Krajewska – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy

Laureaci zostaną uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali autorzy otrzymają dyplomy uczestnictwa i upominki od Nadleśnictwa.

Fragmenty prac

W kategorii uczniów klas 4-6

I miejsce - Zuzanna Piotrowska

W lesie było cudownie! Ptaszki wesoło ćwierkały, brzęczały pracowite pszczółki, słońce świeciło przez korony drzew. Zielone brzozy, dęby, buki i graby przyjaźnie witały przybyszów. Pięknie pachniały sosny, jodły i świerki. Dziewczynki rozmawiały o tym, co będą robić nad jeziorem. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie przerwać tej sielanki. A jednak…

II miejsce - Emilia Mazurek 

Niedaleko mojego domu, w Białczu przy ul. Jagodowej znajduje się piękny lasek, w którym często bawimy się z koleżankami. Jednak tym razem postanowiłyśmy udać się w głąb tego lasu. Było to możliwe, gdyż babcia  i mama są dorosłe, a pod ich opieką można chodzić nawet do dużego i gęstego lasu. Lipiec i sierpień, to idealny czas na zbiory owoców leśnych - jagód i malin. Uwielbiam herbatkę z sokiem malinowym…

III miejsce Konstancja Kucharska

Podczas jazdy tata powiedział, że zabierze mnie w wyjątkowe miejsce w pobliskim lesie. Gdy dotarliśmy na miejsce, moim oczom ukazało się przepiękne, porośnięte drzewami wzgórze. Miałam wrażenie, że jestem w górach.

- Co to za niesamowite miejsce?- zapytałam tatę.

III miejsce Oliwia  Szumska

Poczułam zimno na moim całym ciele, gdyż duchy zaczęły mnie dotykać a następnie uniosły. Leciały do góry razem ze mną, aż doleciały do jakiejś chmury, gdzie mnie postawiły. Z wysoka widziałam całą okolicę - kościół, szkołę, przedszkole „Bajka”, Żółty Pałacyk i zielony las, w którym zauważyłam gromadę dzików. Kiedy stałam na tej chmurze, to tak dziwnie się poczułam, ponieważ chmury to zjawisko niematerialne, więc miałam wrażenie, że stałam w powietrzu.

W kategorii uczniów klas 7-8

I miejsce – Zuzanna Jackowiak

Nawet niewielkie obszary zadrzewień (…) tworzą dla moich oczu ogromny las, który cieszy na pewno niejedno ludzkie oko. Wraz z moja rodziną czuliśmy ogromną satysfakcję z oglądania tych lasków, które stanowią dom dla zwierząt leśnych i ptaków oraz jest  to dla nich miejsce schronienia. Budują sobie tam nory i chatki, w których zakładają swoje rodziny i chronią się przed niekorzystnymi dla nich warunkami atmosferycznymi.

II miejsce – Julia Kotecka

Z wieży zobaczyć można było całe Jezioro Wielkie i otaczające je lasy. Patrząc na las, którego widok rozlegał się bardzo daleko mieliśmy wrażenie, że jesteśmy sami na świecie. Był spokój i niesamowita cisza. Myślałam, że mamy pecha, ponieważ skończyła nam się woda. Jednak mama zaprowadziła nas do źródełka z którego można było pić wodę. Okazało się że, takich źródełek dokoła jeziora jest około pięciu.

III miejsce Konstanty Smykliński

Kiedy słoneczko zajrzało do naszego namiotu, z wielką przyjemnością powitaliśmy piękny ciepły dzień. Wyszedłem na zewnątrz i dotknąłem gołą stopą mchu, przeszedł mnie dreszcz i odczułem niesamowitą przyjemność. Po śniadaniu ruszyliśmy na poszukiwanie starych drzew, różnych gatunków roślin i niespodzianek jakie nam jeszcze może odkryć nasz cudowny las.

Aldona Bernacka

Nadleśnictwo Bogdaniec

Władysław Wróblewski

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy

fot. Władysław Wróblewski